Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

PESA Bydgoszcz: ELFY 3 dla ŁKA w Żmigrodzie

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

BODE Rawag
RECARO Rail
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus
EAO
Alpha Trains

Data publikacji:
20-01-2026
Ostatnia modyfikacja:
20-01-2026
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Coraz bliżej dostaw 14 nowych EZT dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. PESA homologuje aktualnie swoje nowe jednostki dla przewoźnika, a jednym z elementów tego procesu jest jazda wielokrotna na torze testowym w Żmigrodzie. Dostawy Elfów 3 dla ŁKA mają zacząć się w kwietniu tego roku.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna czeka już na 14 nowych jednostek elektrycznych ELF 3, jakie dostarczy jej bydgoska PESA. Premiera pierwszego pojazdu miała miejsce kilka miesięcy temu podczas targów TRAKO, a od tego czasu Elf 3 dla ŁKA odbywa testy i jazdy homologacyjne.

Aktualnie trzy jednostki z tego zamówienia (o numerach 02, 03 oraz 04) przebywają w Żmigrodzie, gdzie ćwiczą jazdę wielokrotną jako jeden z elementów zdobywania homologacji. To właśnie ten proces widać na zdjęciach dołączonych do galerii tekstu.

Jak mówi nam Krzysztof Ćwikliński, dyrektor sprzedaży PESA Bydgoszcz, dostawy pojazdów do przewoźnika mają rozpocząć się wraz z początkiem kwietnia bieżącego roku i potrwać do czerwca. PESA musi dostarczyć 10 jednostek z opcji do końca czerwca, bowiem ich zakup będzie finansowany z KPO, które to środki trzeba rozliczyć w odpowiednim czasie i harmonogramie.

Jak już informowaliśmy, ŁKA zakłada, że pierwsze nowe Elfy wejdą do ruchu z pasażerami w czerwcu bieżącego roku. Jedną z tras, na jakich mamy zobaczyć nowe pojazdy będzie trasa Łódź – Warszawa przez Głowno, Stryków, Łowicz Przedmieście i Sochaczew. Na początek zaplanowano w weekendy dwie pary ŁKA Sprinterów, które uzupełnią pozostałą ofertę przewoźnika do stolicy.

To jednak nie koniec współpracy PESY i ŁKA, bowiem właściciel spółki - województwo łódzkie, rozstrzygnęło już przetarg na dostawę co najmniej 6 dłuższych, elektrycznych jednostek, jakie mają trafić do ŁKA w połowie 2029 roku.

– Temat ŁKA jest dla PESA rozwojowy ponieważ pod koniec 2025 r. nasza oferta została wybrana jako najlepsza w przetargu na dostawę 6 lub nawet 18 długich, maksymalnie 100-metrowych EZT. Mam nadzieję, iż najpóźniej w lutym będziemy mogli podpisać umowę na dostawę co najmniej 6 kolejnych Elfów 3, co będzie udaną kontynuacją obecnej dobrej współpracy – mówi nam Krzysztof Ćwikliński z PESA Bydgoszcz.




Partnerzy działu

BODE Rawag
RECARO Rail
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus
EAO
Alpha Trains

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PESA Bydgoszcz. Co z prototypową Gamą Dual Power?

Tabor i technika

Koleje Dolnośląskie kupiły kolejne Elfy 2 z PESA Bydgoszcz

Pasażer

Koleje Dolnośląskie kupiły kolejne Elfy 2 z PESA Bydgoszcz

Koleje Dolnośląskie 14 listopada 2025

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PESA Bydgoszcz. Co z prototypową Gamą Dual Power?

Tabor i technika

Koleje Dolnośląskie kupiły kolejne Elfy 2 z PESA Bydgoszcz

Pasażer

Koleje Dolnośląskie kupiły kolejne Elfy 2 z PESA Bydgoszcz

Koleje Dolnośląskie 14 listopada 2025

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5
Zamknij